Baloniki reklamowe – czy są ekologiczne?

Posted on

Baloniki reklamowe

Baloniki reklamowe

Balony wytwarza się między innymi z kauczuku naturalnego, który to jest substancją otrzymywaną z soku mlecznego. Ten z kolei pozyskiwany jest z drzewa kauczukowca, tak zwanego lateksu. Jego zbiór polega na nacinaniu oraz zbieraniu mleczka z rosnących drzew, czego skutkiem są nowe nasadzenia i utrzymywanie plantacji drzew kauczukowych. Do produkcji balonów, ze względu na ich wytrzymałość, wykorzystywany jest wyłącznie lateks naturalny. Razem ze zwiększającym się poziomem zatrucia środowiska, z roku na rok spada jakość lateksu. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego zagadnienia?Baloniki reklamowe produkowane są z zastosowaniem różnego rodzaju przyspieszaczy, utwardzaczy, oleju, wody oraz pigmentów, które dodawane są w śladowych ilościach i w zależności od określonego producenta mogą być pochodzenia naturalnego lub stanowić wytwór zakładów chemicznych. W procesie produkcji dochodzić może do powstawania tak zwanych nitrozamin, czyli groźnych trucizn pochodzenia mikrobiologicznego. Do ich powstawania dochodzi na skutek reakcji azotynów oraz ich tlenów wraz z aminami. Nitrozaminy są substancjami rakotwórczymi, lecz z ich szkodliwość występuje wyłącznie w przypadku spożycia. Na terenie Unii Europejskiej nie ma przepisów, które regulowałyby poziom nitrozamin w balonach.

Baloniki reklamowe po wypuszczeniu unoszą się w powietrze. Po osiągnięciu wysokości około 8500 metrów nad poziomem morza, niskie ciśnienie oraz ujemna temperatura przyczyniają się do chwilowego ich zawieszenia, na skutek czego zamarzają one, a następne pękają na setki drobnych kawałków, które to spadają na ziemię. Hel jest uwalniany do atmosfery, lecz nie wpływa w negatywny sposób na środowisko naturalne.

baloniki reklamowe w drobnych kawałkach spadają na ziemię, gdzie stopniowo ulegają procesowi degradacji. Czas ich rozkładu uzależnione jest od tego, jak duża ilość światła UV dociera do nich. Jak pokazały liczne badania, jest on zbliżony do czasu, w jakim rozkłada się liść drzewa dębowego. Niekiedy balony posiadają mikroskopijne uszkodzenia przyczyniające się do ubytku helu. Sprawia to, że nie są one w stanie unieść się na wysokość skutkującą pęknięciem, a zamiast tego opadają w całości.

Tags: , ,